تبلیغات
تحقیق و پروژه های دانشجویی - بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی
 
تحقیق و پروژه های دانشجویی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نگار موسوی
نویسندگان
تحقیق بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی شامل 53 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه

همه نظامات اجتماعی دیگر بستگی به مشارکت در نظام خانوادگی دارد ، عدم موفقیت در اجرای کامل وظایفش نشانه آن است که جامعه وسیع تر نیز به طور کامل به هدف های خود نخواهد رسید . ( گود ، ۱۳۵۲ : ۴ )

ازدواج و تشکیل خانواده مطمئن ترین راه تامین سلامت و امنیت جامعه است . هنگامی که مبانی خانواده مستحکم باشد و جوانان به ازدواج و تامین خانواده بپردازند انحطاط ، سرگردانی و طغیان به طرز چشمگیری کاهش می یابد . ثبات یابی ثباتی خانواده مستقیما بر جامعه تاثیر گذار است . در جوامعی که ارزش های خانواده متزلزل گردد بی شک ارزش های اخلاقی نیز سقوط خواهد کرد . خانواده واحد اساسی اجتماعی کردن افراد است و آن چه بزرگسالان در جامعه عمل می کنند فراگرفته های آنان در خانواده است . آرامش جسمی – حرکتی و روانی ، پویایی زندگی و رشد زن و مرد در خانواده است . هر چند ممکن است در مواردی این مشکل گیری ناسالم و نامطلوب باشد .

به دنبال تغییراتی که در طبقات اجتماعی مختلف پدیدار گردیده است ، خانواده با بحرانهای عظیمی مواجه شده است . عوامل مختلفی نظیر رشد جمعیت و شهرنشینی ، مشکلات اقتصادی و تغییرات فرهنگی و دیگر موارد موجب بحران و اختلافات خانوادگی هستند . و هر کدام از این عوامل به اشکال مختلف تاثیراتی را بر این نهاد بر جای گذاشته اند یعنی روابط درونی خانواده ، ساختار خانواده و الگوهای مختلف رفتاری ، اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار داده اند . این گونه مشکلات و مسائل ، نیاز به تحقیقات و مطالعات مستمر دارد ، به نحوی که بحران های پدید آمده را به شکلی مهار و کنترل کند تا تاثیرات تساسلی کمتری بر جای گذارد . یکی از نمونه های بحران در خانواده از هم گسیختگی خانواده است . این مسائل در رفتارهای عاطفی اطفال ، بزهکاری آن ها و ترک تحصیل منعکس است . این مسئله منجر به بروز مشکلاتی در زمینه روابط بین زن و مرد در خانواده می شود که نهایتا تاثیری عمیق آن بر خانواده درخور توجه است ( شیخی ۱۳۸۰ : ۷۹ )

اختلافات خانوادگی آثار سوئی بر روابط بین زن و مرد و همچنین فرزندان می گذارد . و کانون گرم خانواده را به محیطی ناامن و پرتنش تبدیل می کند . کودکانی که در خانواده های پرتنش که ستیز و نزاع وجود دارد ، بزرگ می شوند این رفتارهای نامطلوب والدین به ناسازگاری و بروز مشکلات عاطفی فراوانی در آن ها منجر می شود که این عوامل مساعدی برای انحرافات آن ها و در نتیجه جامعه خواهد بود .

۲-۱ تعریف و تحریر موضوع

هر چند تمامی جامعه شناسان بر اهمیت خانواده در حیات اجتماعی تاکید دارند لیک این مفهوم هنوز هم یکی از پرابهام ترین مفاهیم این علم است .

برگس و لاک در اثر خود « خانواده » به سال ۱۹۵۳ می نویسد : « خانواده گروهی است متشکل از افراد که از طریق پیوند زناشویی ، همخونی و یا پذیرش ( به عنوان فرزند ) با یکدیگر به عنوان شوهر ، زن ، مادر ، پدر ، برادر ، خواهر ، در ارتباط متقابلند و فرهنگ مشترکی پدید آورده و در واحد خاصی زندگی می کنند » ( ساروخانی ، ۱۳۸۲ : ۱۳۵ ).

مک آیور می نویسد « خانواده گروهی است دارای روابط جنسی چنان پایا و مشخص که به تولید مثل و تربیت فرزندان منجر گردد » ( ساروخانی ، ۱۳۸۲ : ۱۳۵ ) .

خانواده واحدی است اجتماعی با ابعاد گوناگون زیستی ، اقتصادی ، حقوقی ، روانی و جامعه شناختی . خانواده نهادی اجتماعی است چون همانند آینه ای عناصر اصلی جامعه را در خود دارد و انعکاسی از نابسامانی های اجتماعی است . گذشته از این ، خانواده از اهم عوامل موثر بر جامعه است . هرگز هیچ جامعه ای نمی تواند به سلامت رسد مگر آن که از خانواده هایی سالم برخوردار باشد . خانواده از دیدگاه دیگر معیار شناخت و سنجش آسیب های اجتماعی است . به درستی آن گاه که کشمکش های درونی خانواده اوج می یابد و فرزندان در سنین نوجوانی به دور از نظر والدین در ورطه آلامی چون اعتیاد ، بزهکاری و … گرفتار می آیند ، باید همه افراد جامعه در جستجوی علل عمیق اجتماعی آن به اعماق جامعه رسوخ کنند ( ساروخانی ، ۱۳۸۲ : ۱۳۶) .

فروپاشی سازمان خانواده و بهم خوردگی سازمان روابط خانوادگی را به هر شکل ، گسیختگی ازدواج یا خانواده می نامند . طلاق ، فسخ ، جدایی جسمانی ( ترک ، طرد و غیبت ارادی یکی از دو همسر ) از انواع گسیختگی خانواده هستند ( تقوی ، ۱۳۷۸ : ۹۹ ) .

از هم گسیختگس خانواده همواره موضوع بحث است زیرا ممکن است همه افراد به نحوی از نتایج آن در رنج باشند و یا بر اثر آن ناگزیر از انتخاب های مشکل اخلاقی گردند . ویلیام . جی . گود در کتاب خانواده و جامعه خودگسیختگی خانواده را چنین تعریف می کند « شکستن واحد خانوادگی و یا تجزیه ترکیبی از نقش های اجتماعی به علت آن که یک یا چند تن از عهده انجام تکالیف ناشی از نفش خود آن طور که باید و شاید برنیامده اند » ( گود ، ۱۳۵۲ : ۲۴۸ ) .

تحقیق حاضر افرادی را در برمی گیرد که طلاقی بین آن ها صورت نگرفته است ولی برای رسیدگی به اختلافات خانوادگیشان به دادگاه مراجعه کرده اند . بررسی پاره ای از عوامل اجتماعی – فرهنگی ،

اقتصادی و زیستی – جسمانی موثر بر این اختلافات خانوادگی در شهرستان مرند موضوع تحقیق می باشد

.۳-۱ بیان مسئله

یکی از دردناک ترین مسائل اجتماعی قابل بحث در جامعه ما و اکثر جوامع ، مسئله ستیزه های خانوادگی و طلاق می باشد که متاسفانه آمار آن روز به روز در حال افزایش است . پیشرفت روز افزون تکنولوژی وضعیت شهرنشینیباعث ازدیار مسائل و مشکلات بسیاری چون انحرافات ، بزهکاری ، جرم ها و جنایات خودکشی و شاید از همه مهمتر که در واقع منشا اکثر انحرافات است ، ستیزه های خانوادگی و طلاق است .

تحقیقات نشان داده اند که آمار طلاق در روستاها بسیار پایین تر از شهرها می باشد و علت اصلی آن را می توان پایبند بودن روستائیان به ارزش ها ، سنت ، اعتقادات مذهبی و توقعات کم و … دانست در حالی که در شهر مسئله صنعتی شدن جامعه مصرفی ، توقعات بیجا و عدم پایبندی به ارزش ها و … از عوامل مهم افزایش درصد ستیز و طلاق می باشد. ( فرجاد ۱۳۷۲ : ۶۵ ) .

اختلافات خانوادگی نه تنها کانون خانواده را دچار مشکلات می کند . بلکه جامعه نیز از اثرات سوء آن در امان نیست . نمی توان از جامعه ای که دارای خانواده های پرتنش و ستیز است انتظار پویایی و رشد و پیشرفت داشت . هیچ عصری مانند عصر حاضر درگیر انحلال و آشوب نهاد خانواده و عوارض سوء آن نبوده است و امروز به علت افزایش خانواده های گسسته این مساله به یک کعضل عظیم اجتماعی تبدیل شده است .

هنگامی که خانواده ای از هم گسیختگی را تجربه می کند کودکان با مشکلات زیادی درگیر خواهند بود . واضح است کودکانی که در خانواده های آرام تربیت شده اند خوشبخت تر و از لحاظ روانی سالم تر بزرگ می شود . در حالی که فرزندان خانواده های توخالی هرچند ظاهرا دارای پدر و مادرند ، باطنا خوشبخت نیستند . اگرچه افراد در این خانواده ها وظایف رسمی خود را انجام می دهند ولی علاقه و محبت و حمایت را از همدیگر دریغ می کنند و علاقه چندانی به برقراری روابط سالم با دیگر اعضاء خانواده ندارند . بسیاری موارد نشان می دهد که بسیاری از خانواده ها که ظاهرا دست نخورده اند و پدر و مادر با همدیگر زندگی می کنند ممکن تاثیر ناسالمی روی کودکان بگذارند . در حالی که بسیاری خانواده ها که فقط یکی از والدین آن را اداره می کند ممکن است در بوجودآوردن کودکان سالم و خوشبخت موفق تر شود .( گود، ۱۳۵۲: ۲۷۳) .

جهت دانلود متن کامل مقاله بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی کلیک نماییدنوع مطلب :
برچسب ها : بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی، مقاله بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی، تحقیق بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی، مقاله در مورد بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی، تحقیق در مورد بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی موثر بر بروز اختلافات خانوادگی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :